
Śmiechem żartem
Weekend III
7 lipca
Koncert na deptaku – Projekt poetycki „Przystanek Poezja, czyli Leśmian po Indyjsku”
Skwer Jana Pawła II – molo
START godz. 18.00
Przystanek Poezja to spotkanie poety Bolesława Leśmiana z poetami indyjskimi – Manikiem Godghate (Grace), Borkarem oraz Aartim Prabhu. To odkrywanie wątków hinduskich w poezji Leśmiana. To „plątanie” języka polskiego i języka Leśmianowskiego z językiem Marathi i Hindi. To szukanie dźwięku i nastroju poetyckiego w połączeniu dwóch, jakże różnych krajobrazów – słonecznego krajobrazu Indii i mglistego krajobrazu Polski. To Leśmianowskie przedświty, świty, południa, popołudnia i głębokie noce „zaślubione” z hinduskimi ragami, z których każda jest przyporządkowana konkretnej porze dnia i nocy. To muzyczno słowna podróż do Indii oraz podróż poprzez Polskę Leśmiana.
To inspiracja. To miłość do polskiej poezji Mandara Purandare, ciekawość nowego świata muzycznego Waldemara Rychłego i bycie pomiędzy słowem a muzyką Elżbiety Rojek.
Projekt zaczął się jako trio: Elżbieta Rojek, Waldemar Rychły i Mandar Purandare. Ostatnio, w Sochaczewie pod Warszawą, w miejscu związanym z F.Chopinem zagrała z nami wspaniała saksofonistka Milena. Tym razem do projektu dołącza gość specjalny prosto z Indii. Manish Pingale wykona swoją magię na gitarze Indyjskiej- tzn Indian Slide Guitar.
Leśmian swoim wierszom często nadawał tytuły i umiejscawiał je w bardzo konkretnym czasie, np przed świtem, wieczór, głęboka noc, co budowało różnorodne kolory i nastroje. Każda z rag indyjskich ma przyporządkowaną sobie porę dnia i nocy, np.: Raga Malkouns to głęboka noc, natomiast Raga Sarang to popołudnie, na dodatek deszczowe popołudnie! Wykonanie następujących po sobie rag może trwać wiele godzin i wtedy poszczególne utwory oddają zmieniający się nastrój pory dnia i nocy. Ta „wspólność” czyni to spotkanie jeszcze bardziej interesującym.
Po drodze spotkajmy się na Przystanku Poezji, bo to jest miejsce z którego się rusza i do którego wraca i które jest po drodze.
****
Cykl letnich koncertów jest propozycją ciekawych spotkań z różnorodną muzyką na łonie natury. Koncerty, którym przyświeca idea spędzania wolnego czasu z dala od alkoholu i środków odurzających, dofinansowane są ze środków budżetu miasta w ramach Gminnego Funduszu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”.
WSTĘP BEZPŁATNY
8 lipca
24. Mazurska Noc Kabaretowa
Festiwalowy Amfiteatr nad jeziorem Czos
START godz. 20.00
Wakacyjna miłość, nieograniczony relaks, nowe przyjaźnie, nieoczekiwane przygody. To wszystko może zdarzyć się na wczasach. Dodatkowo znakomite żarty, szalone pomysły, nieprawdopodobne wydarzenia i muzykę! Wszystko w ramach 24. Mazurskiej Nocy Kabaretowej i Pierwszego Międzynarodowego Dnia Wczasowicza! Turnus rozpoczyna się, w sobotę 8 lipca 2023 r. godz. 20.00 w Festiwalowym Amfiteatrze w Mrągowie. Emisja „live” TV Puls.
Czekają na Was:
– Paranienormalni
– Chyba
– K2
– Czesuaf
– Katarzyna Pakosińska
– Barbara Kurdej-Szatan
– Marcin Daniec
– Andrzej Kozłowski
– Fair Play Crew,
– Adam Snopek
– Kamil Bednarek
BILETY [KLIKNIJ TUTAJ]
W razie pytań czy problemów związanych z rezerwacją, kontakt ze Stowarzyszeniem PAKA możliwy jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-14:00 pod 507 143 234 lub email: paka@paka.pl
9 lipca
19. Wojewódzki Przegląd Rękodzieła Artystycznego
Skwer Jana Pawła II – molo
START godz.
Przegląd to plenerowa impreza o charakterze regionalnym, czerpiąca z dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur. Myślą przewodnią wydarzenia są: promocja rękodzieła artystycznego, żywności tradycyjnej i regionalnej, muzyki, kulturowo związanych z regionem warmińsko – mazurskim, pomoc regionalnym twórcom ludowym w dotarciu do potencjalnych odbiorców, pogłębienie wiedzy o dorobku kulturowym naszego regionu wśród mieszkańców i turystów.
WSTĘP BEZPŁATNY
Festiwalowe Mrągowo. Dobre emocje.