Najciekawsze wydarzenia na Mazurach

Festiwale

Podsumowanie 2022


Festiwalowe Mrągowo 2022 to ponad 46 tys. sprzedanych biletów i 6,4 mln widzów przed telewizorami


Łącznie w 26 letnich imprezach wzięło udział ponad 82 tys. osób. Wydarzenia współtworzyło ponad tysiąc artystów i osób odpowiedzialnych za ich organizację. 5 największych festiwali transmitowały ogólnopolskie telewizje, które zgromadziły łącznie 6,4 mln widzów. A festiwalowa promocja w social mediach dotarła do ponad 3,7 mln odbiorców! Bogata oferta letnich imprez w Mrągowie sprawiła, że do festiwalowego miasta przyjechało więcej turystów niż w roku poprzednim. Branża podsumowuje jednak sezon jako trudny ze względu na rosnące koszty oraz wymagających i oszczędnych gości.

– 2022 to kolejny rok, po pandemicznych latach,  który ze względu na wojnę i galopującą inflację, był dla naszego Miasta ogromnym wyzwaniem. Z perspektywy samorządu musieliśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by do Mrągowa ściągnąć jak największą rzeszę turystów. Naszym atutem jest Amfiteatr i świetne położenie na Mazurach. Ten sezon pokazał, że mimo trudności można i trzeba myśleć ambitnie. Cieszę się, że tak wielu turystów przyjechało do Mrągowa. Jak szacuje Biuro Festiwali, tylko na wydarzeniach w amfiteatrze zgromadziliśmy 46685 osób. Dzięki transmisji w ogólnopolskich telewizjach i informacjach w mediach społecznościowych z promocją Mrągowa dotarliśmy do ponad 10 mln odbiorców  – ocenia dr hab. Stanisław Bułajewski, Burmistrz Miasta Mrągowo.

Mrągowskie lato upłynęło pod znakiem dużych festiwali i wielu mniejszych imprez w przestrzeni miejskiej. 26 wydarzeń tworzących markę Festiwalowe Mrągowo. We współtworzenie kulturalnej oferty miasta zaangażowanych było ponad tysiąc artystów i osób odpowiedzialnych za organizację imprez.

– Zaoferowaliśmy w te wakacje wszystkie rodzaje muzyki. Przyjechało do Mrągowa bardzo wielu artystów, których staraliśmy się, w miarę możliwości, ugościć na najwyższym poziomie. Oferta kulturalna była bardzo bogata. Nasi mieszkańcy, turyści, okoliczni sąsiedzi mogli korzystać z naszych propozycji całymi rodzinami. W różnych miejscach miasta, przy różnej muzyce, przy propozycjach teatralnych, filmie i animacjach kulturalnych, mogli spędzać ciekawie u nas czas. Dużo było tańca przy okazji tych wydarzeń. Szczególnie w czasie Pikniku Country. Czuło się wtedy w Mrągowie bardzo dobrą energię. Ludzie tańczyli wtedy właściwie nieustannie. Potańcówka na deptaku zebrała rekordową liczbę osób. Tańczono też przy małym amfiteatrze, gdzie w tym roku również nie brakowało atrakcji.- podsumowuje Agnieszka Michalska, dyrektor Mrągowskiego Centrum Kultury.

Legendarny festiwal w Mieście nad Czosem to sztandarowy produkt marki Festiwalowe Mrągowo. Tegoroczna edycja wydarzenia pokazuje, że muzyka country małymi kroczkami wraca do łask. Na sukces tegorocznego Pikniku Country w Mrągowie miały wpływ dwa elementy: symbioza wydarzeń w przestrzeni miejskiej z koncertami w festiwalowym amfiteatrze nad jeziorem Czos. Piknikowe przedsięwzięcia organizowane przez Mrągowskie Centrum Kultury były przedsmakiem kulminacyjnych imprez, które odbywały się wieczorem. Również taneczna formuła wydarzenia stała się magnesem przyciągającym turystów na Piknik Country – wskazuje Krzysztof Majkowski, producent legendarnego festiwalu w Mrągowie.

Zadowolony jest również producent Festiwalu Weselnych Przebojów – Dwudniowy, rozrywkowy format bardzo dobrze przyjął się w Mrągowie. Formuła zaślubin oraz występy czołowych artystów polskiej sceny muzycznej przypadła do gustu mieszkańcom Mrągowa i okolic, oraz turystom odwiedzającym latem Mazury – wskazuje Błażej Gajowniczek z World Media.

– Amfiteatr wielokrotnie pękał w szwach. Kabaret i Weselne Przeboje przyciągają ludzi jak magnes. Jednak oferta koncertowa była o wiele bogatsza.- dodaje Agnieszka Michalska – Osobiście bardzo się cieszę, że udało się, mimo że w małym zakresie ze względu na sytuację na świecie i małe finansowanie, zrealizować Koncert Galowy Festiwalu Kultury Kresowej dla Pokoju. Ten Festiwal polskiego folkloru to również nasz skarb i bardzo powinniśmy o niego dbać. Przyjeżdża wystąpić na nim wielu wspaniałych młodych ludzi, którzy chcą kultywować piękno naszej tradycji. Włożyliśmy w ten Festiwal wraz z artystami bardzo dużo serca i publiczność to poczuła przepięknie. To wartościowy sukces. Chciałabym również by stałym punktem sezonu letniego w Mrągowie stał się występ Teatru Ulicznego. Na zakończenie sezonu to wydarzenie na Placu Piłsudskiego zgromadziło bardzo wiele osób. To było udane zakończenie lata artystycznego. Dlatego satysfakcja jest duża i zapał do dalszej pracy.

Producenci zgodnie podkreślają, że w tym roku na organizację festiwali istotny wpływ miały wysokie koszty (m.in. energia, artyści, noclegi) rosnące niewspółmiernie do inflacji. A branża eventowa nie podniosła się jeszcze po lockdownach związanych z koronawirusem. Wszyscy produceni z entuzjazmem przyjęli informację o planowanej przez Miasto inwestycji – zadaszenia Amfiteatru.

Sezon trudny, ale z pozytywnymi komentarzami branży turystycznej

Wprawdzie do Mrągowa wciąż nie przyjechało tylu turystów, ile przed pandemią, ale ruch turystyczny pomału się odradza.- Po dwóch latach ograniczeń związanych z koronawirusem liczba gości, którzy w tym roku odwiedzili informację turystyczną w Mrągowie stanowi połowę odwiedzających punkt w 2019 roku. W stosunku do roku poprzedniego jest to blisko 8 proc. wzrost gości. Tegoroczny sezon to również powrót turystów z zagranicy — wskazuje Informacja Turystyczna działająca w Urzędzie Miejskim w Mrągowie.

Mimo że sezon rozkręcał się zdecydowanie dłużej niż zwykle, to ostatecznie hotelarze są zadowoleni z frekwencji. – Jeśli chodzi o obłożenie, to sierpień był zdecydowanie lepszym miesiącem. Dominowały pobyty tygodniowe rodzin z dziećmi lub weekendowe w związku z imprezami w mieście — ocenia Joanna Kowalczuk z Hotelu Anek.

Z liczby turystów zadowolony jest również Dominik Tarnowski, kierownik Muzeum Warmii i Mazur oddział w Mrągowie — Sezon wakacyjny 2022 w Muzeum w Mrągowie pod względem frekwencyjnym był najlepszy w historii naszego Oddziału. W tym roku więcej gości odwiedziło nas w lipcu, a nie w sierpniu jak w roku poprzednim. Wyraźnie widać tu zależność od warunków pogodowych (red. upały w sierpniu).

Na sprzyjającą wakacyjnym wyjazdom aurę na Mazurach wskazuje również Natalia Kurman, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Hotelu Mrągowo Resort & SPA -Sezon uważamy za udany, nie licząc początku wakacji, ponieważ był to bardzo niepewny okres. Szczyt rezerwacji osiągnęliśmy w połowie lipca i tendencja utrzymała się do połowy sierpnia. Nie mniej jednak pogoda sprzyjała wakacyjnym wyjazdom i rezerwacji przybywało z dnia na dzień. Dzięki cotygodniowym wydarzeniom oferowanym przez Festiwalowe Mrągowo nasi Goście nie mogli się nudzić. Zaobserwowaliśmy tendencję skrócenia pobytów, znaczna część osób przyjeżdżała na wypoczynek powiązany bezpośrednio z uczestnictwem w weekendowych festiwalach, koncertach.

– Ładna pogoda trwająca do końca sierpnia wydłużyła sezon-z reguły kończył się on po 15.08, w tym roku do końca wakacji odwiedzali nas turyści — ocenia Sławomir Trzeciakiewicz, właściciel Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie.

Nie tylko pogoda miała wpływ na tegoroczny sezon turystyczny. – Turyści zaczęli mocno oszczędzać — dodaje Sławomir Trzeciakiewicz […] W tym roku w Muzeum było zdecydowanie mniej gości niż w poprzednim sezonie. Mniejsze było też zainteresowanie dodatkowo płatnymi przejażdżkami pojazdami wojskowymi. Pierwszy raz też spotkaliśmy się, z tym, że turyści odchodzą od kasy po usłyszeniu cen biletów – takie sytuacje miały w tym sezonie miejsce wiele razy i pokazują, że ludzie mocno ograniczają wydatki.

– Patrząc z perspektywy przedsiębiorstwa, był to ciężki okres pod względem nieustannie rosnących kosztów. – podsumowuje Natalia Kurman.

Na słabszy sezon niż w latach poprzednich wskazują również mrągowscy właściciele punktów gastronomicznych. – Sezon był średni. Ambicje mieliśmy większe, niż udało nam się zrealizować. W tym roku, w nowej lokalizacji odwiedzali nas bardzo wymagający goście — wskazuje Patryk Schubert, właściciel restauracji Łapa Niedźwiedzia Kuchnia & Pub.

Turyści, którzy w tym roku odwiedzili działającą siedem dni w tygodniu informację turystyczną w Mrągowie, podobnie jak w latach poprzednich najczęściej pytali o atrakcje turystyczne miasta i okolic, szlaki rowerowe oraz mrągowskie festiwale. Dodatkowym magnesem przyciągającym turystów był Szlak Maślanki Mrągowskiej, nowy szlak kulinarny Mazur.

– Cieszę się, że mimo różnych trudności i wyzwań udało nam się z sukcesem niemal w 100% zrealizować założony plan na tegoroczne festiwalowe lato w Mrągowie. W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w rozwój marki Festiwalowe Mrągowo, zarówno producentom, pracownikom Mrągowskiego Centrum Kultury z Panią Dyrektor Agnieszką Michalską na czele, ale także mieszkańcom, jak i turystom, którzy pozytywnie odpowiedzieli na naszą ofertę. – mówi dr hab. Stanisław Bułajewski, Burmistrz Miasta Mrągowo

Piknik Country

Piknik Country w Mrągowie to impreza cykliczna, organizowana od 1982 roku. Ta legendarna mrągowska impreza to najstarszy, największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwal muzyki country i folk. Podczas jego wszystkich edycji wystąpiło blisko 600 artystów oraz zespołów muzycznych, z Polski i z zagranicy, w tym z Australii, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Piknik Country to marka ważna dla Miasta, mieszkańców i dla fanów muzyki country. Festiwal to trzydniowe święto. W czasie jego trwania imprezy odbywają się w kilku miejscach Miasta: w Festiwalowym amfiteatrze, małym amfiteatrze, na Skwerze Jana Pawła II, w Westernowym Miasteczku Mrongoville. Na Placu Unii Europejskiej oraz na ul. Jaszczurcza Góra tworzą się aleje handlowe wypełnione stoiskami z akcesoriami kowbojskimi, z odzieżą, obuwiem, pamiątkami.

27. Festiwal Kultury Kresowej

Cykliczna impreza organizowana od 1995 roku, promująca kulturę polską, czerpiąca z dziedzictwa kulturowego na Kresach, w tym: rękodzieła i malarstwa, muzyki i tańca, poezji, kuchni kresowej. Od lat Festiwal służy popularyzacji twórczości ludowej, pielęgnowaniu oraz zachowaniu tradycji i dziedzictwa kulturowego. To również ważny element w rozbudzaniu patriotyzmu i upowszechnianiu wartości oraz tradycji narodowych. Innowacyjność imprezy polega na tym, iż jest to jedyny w Polsce Festiwal, który jest zarówno promocją osiągnięć kulturalnych mieszkańców byłych Kresów Wschodnich, jak też promocją dorobku narodowego. Jest również szansą na prezentację swoich dokonań, zwłaszcza dla zespołów nowych, rozpoczynających swoją artystyczną działalność. Od pierwszej edycji patronat nad Festiwalem Kultury Kresowej sprawował Senat Rzeczypospolitej Polskiej, Pani Maria Kaczyńska zapoczątkowała honorowy patronat Małżonki Prezydenta RP a od 22. Festiwalu Kultury Kresowej odbywa się pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. To prestiżowa impreza o dużym wydźwięku promocyjnym, ukazująca historię i wielokulturowość Warmii i Mazur.

Mazurska Noc Kabaretowa

Mrągowo to letnia stolica dobrego humoru. Wszystko dzięki Mazurskiej Nocy Kabaretowej. W ramach imprezy już od kilkunastu lat najlepsze polskie grupy kabaretowe oraz wykonawcy muzyki rozrywkowej występują w Mieście nad Czosem. Wypełniony po brzegi rozbawionymi widzami Festiwalowy Amfiteatr świadczy, że jest to jedyna i wyjątkowa taka noc w regionie. Dla wielu impreza jest przeglądem tego, co w świecie satyry wydarzyło się przez mijający rok, taka jest bowiem idea, że na scenie występują najlepsi, także Ci debiutujący, którzy zdobyli nagrody na największym festiwalu kabaretowym PAKA w Krakowie. Organizatorem Mazurskiej Nocy Kabaretowej jest Stowarzyszenie Promocji Sztuki Kabaretowej PAKA w Krakowie. Impreza odbywa się we współpracy z Mrągowskim Centrum Kultury pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Mrągowo.

Festiwal 12 godzin Serce Mazur

Wakacyjny koncert w szczytnym celu, tak w skrócie można podsumować Festiwal 12 Godzin Serce Mazur. To jedyna w swoim rodzaju impreza, która ma na celu wspieranie transplantologii i kardiochirurgii. W promocję wydarzenia aktywnie zaangażowani są artyści, sportowcy, osobowości medialne oraz najlepsi w Polsce kardiochirurdzy. Festiwal organizuje fundacja 12 Godzin Dla Transplantologii, która jest inicjatorem akcji #12GodzinDlaŻycia. Pomysłodawcą wyżej wymienionych akcji społecznościowych jest dr Zygmunt Kaliciński, kardiochirurg, transplantolog, perkusista i założyciel zespołu H.L.A.4transplant.

Gala Stand-Up/Mrągowski Festiwal Komedii

Wydarzenie dla wszystkich fanów komedii oraz tych, którzy są miłośnikami zakazanych żartów. Impreza o krótkiej dwuletniej historii, ale o ogromnym potencjale rozwojowym. Na deskach festiwalowego amfiteatru występują znani i lubiani stand-upowcy. Od 2022 roku wydarzenie przybrało nową, trzydniową formułę pod nazwą Mrągowski Festiwal Komedii.

Festiwal Weselnych Przebojów

Festiwal Weselnych Przebojów już na stałe wpisał się w kalendarz najlepszych imprez Mrągowa. Co więcej, dzięki transmisji Telewizji Polsat wiadomo również, że impreza bije wszelkie rekordy oglądalności. To punkt obowiązkowy na liście wakacyjnych wydarzeń muzycznych i rozrywkowych w Polsce. Impreza organizowana jest z wielkim rozmachem. Skupia nie tylko znakomitych artystów, ale również fanów muzyki disco, która jest królową każdego wesela i każdego lata.

VISIT MRĄGOWO
mck logo
festiwalove mragowo logo

ul. Ratuszowa 5, 11-700 Mrągowo

       
© Festiwalowe Mrągowo  |  Polityka prywatności

PROJEKT I WYKONANIE: NUMITOR.PL